ROZHOVOR

 

Marcin Czubala: "Jasně, miluju pivo - hlavně to české!"

Co bude polský producent Marcin Czubala, majitel značky s vtipným názvem Your Mama´s Friend, příští pátek s největší pravděpodobností v Chapeau Rouge pít, to už víte z titulku... V rozhovoru se nám však také svěřil, že aktuálně v Poznani otevřel vlastní restauraci, proč se neodstěhoval jako řada jiných muzikantů a DJs do Berlína či Londýna, kde to muzikou opravdu žije, kdy se skládáním začal, jak vypadá aktuální polská scéna, co přesně na svém labelu hodlá vydávat a proč, i jak se vlastně jeho kariéra vyvíjela. Hezké čtení s mladým talentovaným pánem, který tak nerad mluví o sobě...

 

Marcine, je to čest a radost s tebou mluvit! Na začátek se tě zeptám, jak se vlastně máš? Pověz nám, co právě děláš...

Díky. Právě teď jsem docela vytížený... Tady v Poznani jsem si před pár dny otevřel svou vlastní restauraci, takže krom hraní a skládání mám teď další docela vážnou práci, k níž je zapotřebí spousta času a energie...

Marcin Czubala

Mohl by ses trošku více představit našemu publiku? Říci o sobě v kostce pár slov...

Pro mě je to docela těžké, abych mluvil sám o sobě. Ve zkratce: začal jsem s hraním a skládáním v roce 1997 a vždycky jsem byl součástí hudebního undegroundu. Vydávám na labelech jako Mobilee, Tsuba, 8bit a na mém vlastním vydavatelství Your Mama's Friend. Zbytek je jen hudba...

Pověz mi prosím, kdo nebo co tě přivedlo k hudbě a ke skládání a jaký je tvůj "příběh" při cestě nahoru.

Vždy je to o specifické inspiraci. Může to být jenom moment v životě nebo malá věc, která tě přesvědčí, posune dál a pak už to jde samo. Tohle je strašně těžké popsat slovy...

Marcin Czubala

Vím, že pocházíš z města Poznaň. Žiješ tam i teď, nebo jsi se, jako většina producentů, přesunul do nějakého evropského hudebního centra jako Berlín, Londýn a další metropole?

Nikdy jsem se do Berlína ani jiné metropole nepřestěhoval. Vždycky jsem žil v Poznani, která je vlastně docela blízko od Berlína a nikdy jsem neměl potřebu se stěhovat. Samozřejmě miluju ta města, která jsi zmínil, ale nejsem si jistý, jestli je vlastně nutné, abych se tam přestěhoval.

Z České republiky jezdí do Polska hrát docela dost našich DJs a vždy si velmi pochvalují místní mejdany. Jak se ty sám díváš na polskou klubovou scénu? Je nějakým způsobem více zaměřena na jeden hudební směr, nebo mají lidi u vás rádi všechny žánry taneční hudby?

Naše scéna je docela malá... V porovnání s Německem nebo s Velkou Británií extra malá! Je tu několik málo míst s dobrými akcemi, ale zbytek je víceméně zaměřený na komerční hudbu. Hudebně se místní DJs inspirují aktuálními německými a britskými trendy, což je pro Evropu vlastně typické. Lidé jsou na některých místech skutečně otevření a ty si pak můžeš zahrát skutečně to, co chceš, trošku si zaexperimentovat a lidi si to budou užívat. Některá místa jsou zase více zaměřena, řekněme, na tu aktuálnější hudbu...

Marcin Czubala

Co plánuješ v dohledné době? Mám na mysli něco, na co se skutečně těšíš, kromě tvého vystoupení v Praze...

Právě jsem vydal singl "Immediately Above" na mé značce Your Mama´s Friend, který vyšel společně se super remixem od Audiojack. Mimo to nám začíná festivalová sezona a já už se moc těším na nějaký ten open air. Bohužel začínám trochu omezovat svoje hraní kvůli práci, co tu teď mám.

Kromě vydávání tvé hudby na velkých vydavatelstvích jako Mobilee, 8 Bit, Noir a dalších labelech jsi také majitelem značky vlastní. Řekni nám prosím něco víc o Your Mama´s Friend.

Your Mama´s Friend vzniklo v roce 2010. Je to vydavatelství, které je zaměřeno na "otevřenou" elektronickou hudbu. Bylo by odvážné říci, že vydáváme věci se specifickým zvukem, ačkoliv miluju "old school sound". Takže náš zvuk je takový kříženec mezi zvukem devadesátých let a zvukem současným. Vždy je zde ale místo pro více indie-dance titulů...

Je zde něco, kromě tvého vystoupení v Chapeau Rouge, na co se do Prahy opravdu těšíš? Mimochodem, máš rád pivo?

Jasně, miluju pivo - hlavně to české! Praha je úžasné město a jsem moc šťastný, že si u vás můžu zahrát.

Co můžeme od tvého vystoupení očekávat?

Očekávejte neočekávané! :)

Marcin Czubala

Děkuji za tvůj čas a uvidíme se!

Těším se!

Ptal se Lucas Hulan v červnu 2013.

foto: archiv

Marcin Czubala, polský DJ, producent a majitel labelu Your Mama´s Friend, se historicky poprvé představí live v České republice a to v pátek 28. června v rámci akce Radio 1 Embassy v pražském klubu Chapeau Rouge!

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016